חשיפה ראשונה: איך תרפיית השופינג עוברת אבולוציה ולמה גם הכיס שלך בסכנה

התמונה של הבחורה עם השקיות, מסתובבת בקניון, זאת שאומרת לנו חד משמעית "עשיתי תרפיית שופינג"? פאסה. תרבות השופינג, שבזכותה נבנים בארץ עוד ועוד קניונים, עוברת אבולוציה מהירה. ולא, לא מדובר על המעבר לזירה הוירטואלית של אסוס, איביי ואלי אקספרס.
 
 

מה קרה לתרבות שאומרת שחצי יום בקניון וכמה גיהוצים מהירים של כרטיס האשראי יצרו שינוי מהיר במצב רוח?

קניונים מובילים בישראל מדווחים על ירידה בפדיון לעומת תחילת שנת 2017. קניון האופנה ברחוב החשמונאים בתל אביב, שהוקם בהבטחה גדולה, מדשדש ובעלי החנויות שבו מתלוננים שאין לקוחות.

האבולוציה של תרבות השופינג עוד רחוקה מלהסתיים…  מסתמן שלהפך, היא עוד עומדת להפתיע, ובגדול.

ככה לפחות טוענת נועה גורן, יוצרת שיטת "אימון בזימון", שיטת גוף-נפש-שכל לעבודה עם חוק המשיכה.

האתגר האמיתי – שופינג חכם באמת

אז מה בעצם את אומרת, קניות זה כבר לא מה שהיה פעם?

"לחלוטין. קניות זה צורך רגשי, במקרים רבים, והצורך הרגשי הוא מורכב. אנחנו רוצים להרגיש יותר טוב עם הקניה. אבל במקרים רבים, זה לא קורה. משם מתחילה האבולוציה."

וזה לא הולך להסתכם בזה שנעביר את תרפיית השופינג שלנו למרחב הוירטואלי?

"ממש לא. אנשים קונים יותר ויותר קורסים, סדנאות, טיפולים ומוצרי wellness, כדי להרגיש יותר טוב. השוק הזה רק גדל וגדל, ולוקח נתח גדול יותר מהתקציב שיש לנו לתרפיית שופינג."

אז זו הבשורה הגדולה? מלקנות חולצות ונעליים, נעבור לקנות קורסים וסדנאות?

"לא, הבשורה הגדולה היא שגם זה לא הסוף. הצורך הרגשי מקבל מענה חלקי ביותר גם עם הרכישות האלה. אנחנו מתוכנתים להרגיש שעצם הרכישה הוא זה שיפתור את הבעיה. אנחנו קונים את ההרגשה הטובה כשאנחנו מעבירים את כרטיס האשראי. אבל ברוב המקרים, ההרגשה הטובה לא מחזיקה הרבה זמן מעמד."

ולמה זה?

"קודם כל, כי בסופו של דבר המשאב הכי יקר שיש לנו זה הזמן שלנו, ולא הכסף. זה שגברת ישראלי קונה קורס באלפי שקלים, זה לא אומר שהיא תשקיע את הזמן שבאמת יאפשר לה למקסם את התועלת מהקורס הזה."

אז מה שאת אומרת בעצם, זה שכל סוגי תרפיית השופינג נדונו לכישלון?

"ממש לא. למעשה, חלק מהאבולוציה הוא לעבור לשופינג אפקטיבי יותר. כזה שבאמת יכול לגרום לנו להרגיש טוב יותר."

ויש כזה שופינג?

"לדעתי כן. עתיד השופינג הוא בחברויות במועדונים. חברויות שנותנות את המרכיב החסר, את ההתמדה. בעצם, הרבה דברים יכולים לגרום לנו הרגשה טובה, לפרק זמן מוגבל. ואז אנחנו מחפשים את "הדבר הבא". התיאוריה הזאת אומרת, שאם במקום לקנות קורס שאמור ללמד אותי משהו, אני אצטרף לקהילה, למועדון, שבו מעבר לשלב הלימוד הבסיסי אקבל גם חיזוקים, עוד חומרים, עוד טכניקות, אפילו שיתופים וסיפורי הצלחה של אחרים, יש לי יתרון אמיתי, המוח שלי כל הזמן מקבל גירויים חדשים, אני כל הזמן לומדת וכתוצאה מזה, אני ממשיכה להתמיד."

שתפו
Share on FacebookEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedIn
Posted in Uncategorized.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *